Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Miloš Forman byl snílek, svými sny ale žil a dokázal je uskutečňovat. Jeho životní cesta byla trnitá, svůj úspěch si musel tvrdě vybojovat. Věděli jste, co všechno prožil?

Sdílejte s přáteli:
Přidejte komentář »

Vzestupy a pády Miloše Formana: Už je jasné, jak se rodák z Čáslavi stal legendou!

Miloš Forman
zdroj: Mediafax Miloš Forman
aktualizováno 16.04.2018, 15:41 | 16.04.2018, 15:41 | Kir

Miloš Forman byl snílek, svými sny ale žil a dokázal je uskutečňovat. Jeho životní cesta byla trnitá, svůj úspěch si musel tvrdě vybojovat. Věděli jste, co všechno prožil?

Miloš Forman se narodil 18. 2. 1932 v Čáslavi v protestantské rodině Anně Formanové provozující penzion u Máchova jezera a Rudolfovi Formanovi, který působil jako středoškolský učitel.Formanovi rodiče zahynuli v koncentračním táboře, Miloš poté vyrůstal u příbuzných a v poděbradské internátní škole. Po válce se osiřelí chlapci (Miloš a jeho o 12 let starší bratr Pavel) do rodinného penzionu vrátili a začali jej opravovat, po znárodnění v roce 1948 o něj však přišli (v roce 1991 ho pak Formanovi získali zpět v restituci).

Miloš Forman
(Foto: Korzo)


Nebyl přijat ke studiu na DAMU, proto odešel na FAMU studovat obor scenáristika a dramaturgie. Zahrál si několik vedlejších rolí a stal se asistentem a pomocným režisérem Alfréda Radoka.


Do roku 1968 v Československu společně s kameramanem Miroslavem Ondříčkem natočil několik úspěšných snímků vyznačujících se jeho typicky černým humorem. Snímek Černý Petr (1964) získal hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu, filmy Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) byly dokonce nominovány na Oscara.

Po srpnu 1968 odešel do USA, aby pokračoval ve své tvorbě. Jeho první „americký“ film Taking Off (1971) byl oceněn první cenou poroty na festivalu v Cannes. Komerčně ale neuspěl.

Miloš Forman, režisér snímku Hoří, má panenko
(Foto: TV Nova - Tomáš Kulhánek)


Významného úspěchu u diváků Forman dosáhl poměrně záhy, v roce 1974 svým dalším filmem Přelet nad kukaččím hnízdem. Tento film americká Akademie filmových umění a věd ocenila pěti Oscary, včetně ceny za režii a nejlepší film. Snímek Amadeus (1984) získal dalších osm Oscarů včetně obou v hlavních kategorií.Zlaté sošky či alespoň nominace ale mají na kontě i další Formanovy filmy jako Lid versus Larry Flynt (1996) nebo Muž na Měsíci (1999). Velké divácké oblibě se také těšil například muzikál Vlasy (1979).


Rodák z Čáslavi zemřel v pátek 13. dubna 2018 v nemocnici nedaleko svého bydliště v americkém státě Connecticut. Odešel v poklidu, obklopen svými blízkými, ve věku 86 let.
 


ČTĚTE TAKÉ:

UPŘÍMNOU SOUSTRAST: Zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Bylo mu 86 letSdílejte s přáteli:
Přidejte komentář