Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ve věku 75 let zemřel v úterý večer po těžké nemoci herec Václav Postránecký. Oznámil to ve středu mluvčí Činohry Národního divadla Tomáš Staněk.

Sdílejte s přáteli:
Přidejte komentář »

Zemřel Václav Postránecký, hrdina komedie S tebou mě baví svět

Václav Postránecký
zdroj: Profimedia, TN.cz Václav Postránecký
aktualizováno 08.05.2019, 15:32 | 08.05.2019, 12:19 | Maci

Ve věku 75 let zemřel v úterý večer po těžké nemoci herec Václav Postránecký. Oznámil to ve středu mluvčí Činohry Národního divadla Tomáš Staněk.

Narodil se 8. září 1943 v Praze a byť se vyučil zámečníkem, táhlo ho to na jeviště. Účinkoval ve Slováckém divadle, pak na brněnské scéně, byl členem Městských divadel pražských a nakonec souboru Národního divadla v Praze, kde vystupoval ještě během své nemoci.

Václav Postránecký v Počátkách
(Foto: Nova.cz)

Před kamerou stál od počátku 50. let, vytvořil na sto osmdesát filmových či televizních postav. Patří k nim třeba Houdek z filmu My tři a pes z Pětipes, Kódl v seriálu Nejmladší z rodu Hamrů, Jakub z pohádky Jak se budí princezny, Pepi v 30 případech majora Zemana či Krejza ze seriálu Dnes v jednom domě. 
Hvězdy Novy: Václav Postránecký

Výrazně se prosadil jako Kerholec v Cirkusu Humbertu či Pecold ve Zlé krvi, Napoleona si zahrál v Muži v pozadí i v televizní verzi Generálky Jejího Veličenstva, ztělesnil několik pohádkových králů. Bavil v sérii Duch český, v komediích Bobule a 2 Bobule i ve Vinařích, naposled točil duchařskou detektivku podle knihy Marie Poledňákové Ten, kdo tě miloval.
Václav Postránecký
(Foto: Michal Kalášek/Mediafax)

A právě Poledňáková se zasloužila o nejslavnější postavu Postráneckého, roli Michala ve veselohře S tebou mě baví svět, kterou divácká anketa zvolila komedií století. „Vůbec jsme to tehdy netušili, zažili jsme báječné dva týdny na horách, dva týdny dotáček v Praze, a pak šli zase každý po svém,“ vzpomínal.
Doktoři z Počátků: Panenku pobodali sršni - 4
(Foto: TV Nova)

Výraznou součástí hercovy dráhy byl dabing. Jeho hlas provázel večerníčkem Jája a Pája, ale také animovanými filmy Husiti či Čtyřlístek ve službách krále. Ze zahraničních děl mluvil hrdinu série Pan účetní či Kutila Tima, často též Franka Nera, Dustina Hoffmana či Anthonyho Hopkinse.

V neposlední řadě se Václav Postránecký věnoval režii, učil a staral se o profesní Hereckou asociaci, v níž působil od 90. let a několik roků vykonával funkci jejího prezidenta. Dostal divadelní trofej Thálie za roli Podkolatova v Revizorovi a cenu Františka Filipovského za dabing filmu Zločin v ráji.

Připomeňte si Václava Postráneckého v seriálu Doktoři z Počátků:

 Sdílejte s přáteli:
Přidejte komentář